בס"ד

התקשרו עכשיו:

מאמרים

שלח

תודה רבה

פנייתך התקבלה והיא  תענה בהקדם

שדה חובה
שדה חובה
שדה חובה
שדה חובה

מערכת סולרית- חיוב המציאות או החוק?

תקציר : במדינת ישראל קיים חוק המחייב כל קבלן להתקין מערכת סולרית לחימום המים הביתיים בכל בית בו קיימת מערכת מים חמים. זאת מתוך רצון לחסוך באנרגיה ולהשתמש באנרגיה סולרית על ידי מערכת סולרית. אך האם מישהו נתן את הדעת מה כדאיות מערכת סולרית לצרכן? חוק זה קיים כבר המון שנים בארצנו ויש אפשרות לבדוק את כדאיותו. ניתן הסבר כללי על המערכת עצמה.
מאת: אור הסהר

 מערכת סולרית

מערכת סולרית בנויה מקולט שמש המונח על הגג (קופסת מתכת בצבע כהה עם צינורות פנימיים המכילים מים- דופן אחת מזכוכית.) קולט זה מחמם את המים ומעביר לאוגר המים (דוד) שמחובר בצנרת לדירה. מערכת סולרית תכיל בדרך כלל גם רכיב חשמלי לימים ללא שמש.

מערכת סולרית בנויה על שני עקרונות אפשריים- מערכת תרמוסיפונית פתוחה (רב המערכות בארץ) העובדת על העיקרון שמים חמים עולים למעלה וכך מחליפה מים ב דוד שמש. מערכת סולרית אחרת תהיה בנויה על מערכת  תרמוסיפונית מאולצת שדוחפת את המים החמים לצנרת הדירות.

אז כן או לא?

מחקר שנערך לאחרונה הראה שישנם גורמים שלא נלקחו בחשבון בקביעת החוק. לא ברור כשמש האם מערכת סולרית חסכונית יותר ממערכת חשמל ויש מישור פרטי ומישור לאומי.

במישור הפרטי לא בטוח שמערכת סולרית משתלמת כלכלית. התקנת מערכת סולרית יקרה יותר מערכת חשמל כך שכלכלית הצרכן סופג הפסד. לא בטוח שלטווח הרחוק הדבר משתלם. אם רכשת דירה בה מותקנת מערכת סולרית הדבר יתבטא במחיר אותו אתה משלם על הדירה ובאחזקת המערכת. עוד לא נבדק בבירור מה משתלם יותר.

מערכת  סולרית רגישה יותר לנזקים בגלל הצנרת הארוכה שלה. מערכת סולרית יכולה להרוס את האיטום בגג אם מונחת בצורה לא טובה. שיקול נוסף על מערכת סולרית, והוא קריטי למדינתנו היבשה, בזבוז במים. צנרת של מערכת סולרית היא ארוכה ולכן למים החמים לוקח זמן להגיע לדוד ומשם לברז המים.

כל הנתונים המוצגים כאן טעונים בדיקה נוספת כדי להגיע להכרעה אמיתית. ההנחה כרגע היא כי מערכת סולרית הרבה יותר משתלמת ממערכת חשמל. וחשוב להדגיש כי ברור שהיא יותר ידידותית לסביבה.

 

שלח

תודה רבה

פנייתך התקבלה והיא  תענה בהקדם

שדה חובה
שדה חובה
שדה חובה

שדה חובה