בס"ד

התקשרו עכשיו:

מאמרים

שלח

תודה רבה

פנייתך התקבלה והיא  תענה בהקדם

שדה חובה
שדה חובה
שדה חובה
שדה חובה

מערכת סולרית = קולט טוב

תקציר : מערכת סולרית טובה בהכרח תהיה בנויה על קולט שמש טוב מתוחזק נכון. איך תדעו לבחור קולט? איך תדעו כמה זמן הוא אמור להחזיק? מאיזה חומרים לבחור? כדי להבין מה צריך להכיל קולט מערכת סולרית יש להבין מה תפקידו.
מאת: אור הסהר

 תפקוד קולט בתוך מערכת סולרית

מערכת סולרית מושתת על קולט אמין וטוב. זאת מכיוון שהוא העיקר של מערכת סולרית. המים נמצאים בתוך צנרת הקולט מתחממים ומועברים ל דוד שמש בין אם בצורה מאולצת או מכוח האינרציה של עלית מים חמים.  תפקידו העיקרי הוא לקלוט את קרני השמש להפוך אותם לאנרגיית חום ועל ידי כך לחמם את המים.

מבנה הקולט בתוך מערכת סולרית

הקולט הוא בעצם קופסא אותה ניתן לייצר מכמה חומרים. נחושת, פלדת אלחלד, אלומיניום, פלדת אל חלד מגוולנת ופלסטיק. החלק העליון של הקולט הוא משטח שקוף העשוי מזכוכית או פלסטיק. איכות הקולט תלויה בחומר ממנה הוא עשוי. פלסטיק יצא מהשוק מאחר ועמידותו נמוכה.פלדה הוא החומר הנפוץ ביותר לקולטים.

חשוב מאד כי קולט מערכת סולרית יהיה עמיד בפני פגעי מזג האוויר לכן רצוי לשים לב לטיב חומר הבידוד, לציפוי, כמות ושטח השמשות, הצטברות אבנית ולהידוק לוח הקולט למעברי המים.  מרכיביו העיקריים של קולט חום במערכת סולרית הם : לוח הקולט, מעברי מים, בידוד, ארגז הקולט, שמשת הקולט ואטמי השמשה והצינורות.

מה חשוב בקולט מערכת סולרית?

חשוב כי החומרים מהם עשויים הצינורות יהיו עמידים לחום גבוה אליו מגיעים המים. גודל הקולט יושפע מגודל הדוד אליו הוא מחובר. יש לשים לב שהקולט יהיה גדול מספיק כדי לספק את כמות המים היומית הנצרכת. בנוסף חשוב מאד לשים לב לבידוד. קולט חייב להיות אטום בפני מים ורטיבות בכדי שלא תיווצר חלודה שתפגע בתפקוד הקולט.

 קולט מערכת סולרית חייב להכיל תו של היצרן המכיל פרטים טכניים חשובים מאד על תפקוד הקולט כגון: תפוקת החום היומית בקלוריות, שם הדגם, לחץ עבודה,  שטח פתח הקולט במ"ר, שנת ייצור והתנגדות לזרימה. דבר חשוב נוסף הוא לשמור על הקולט נקי מאבק ואובך כך הקליטה שלו טובה יותר

שלח

תודה רבה

פנייתך התקבלה והיא  תענה בהקדם

שדה חובה
שדה חובה
שדה חובה

שדה חובה